שיפוץ דירות בחיפה והקריות הוא תהליך מורכב שמתחיל מיד לאחר תכנון השיפוצים, בו בעל הדירה מגבש ביחד עם אדריכל או מעצב פנים את עבודות השיפוצים הנדרשות, ומסתיים בבניה המוגמרת, עם סיום עבודת השיפוצים בפועל על ידי קבלן השיפוצים. חשוב לדעת שלמתודולוגיה של עבודות שיפוצים בחיפה והקריות יש תהליך מאוד ייחודי, הנובע מהמאפיינים הייחודיים של הבניה בעיר חיפה ואזור הקריות, ולכן חשוב מאוד להכיר את כלל תהליך השיפוצים והייחודיות שלו לאזורים חיפה והקריות.

שלב ההכנה לשיפוץ

לאחר שנקבעו עבודות השיפוצים הנדרשות בדירה על ידי האדריכל או מעצב הפנים, ולאחר שכבר בחרתם קבלן שיפוצים בחיפה או בקריות, הגיע הזמן להתחיל בתהליך השיפוצים בפועל. הדבר הראשון שכל קבלן שיפוצים יבצע הוא הריסה, פינוי והכנה של הנכס לשיפוצים החדשים. בכדי לבצע שיפוץ יסודי יש להרוס את כל הבניה המיותרת שאינה כלולה במתאר הדירה החדש. זה כולל הריסה של קירות גבס מיותרים, קילוף ריצוף קרמיקה ישנה, שבירת כלים סניטריים, חציבה בקירות בטון ועוד. הייחודיות של שיפוצים בחיפה והקריות בא לידי ביטוי בשלב זה בפינוי האשפה של הריסות הבניה. שכונות רבות בעיר חיפה ובקריות נבנו בצפיפות רבה מאוד, ולכן, יש קושי בפינוי אשפת הבניין המצטברת לאחר ההריסה והכנת הדירה לשיפוצים החדשים. כתוצאה מכך, שלב זה בתהליך השיפוצים יכול להתארך יתר על המידה ויש לקחת זאת בחשבון כאשר מבצעים שיפוץ דירה בחיפה או שיפוץ דירה בקריות.

שינוי תשתיות חשמל ואינסטלציה

כל עבודת שיפוצים מצריכה לבצע שינויי מתאר בתשתיות הבניה של החשמל והאינסטלציה. שינוי תשתיות בניין יכול להיות שינוי משמעותי, כגון החלפת צנרת בכל הבית, וזה יכול גם להיות שינוי תשתית נקודתי, כמו הוספת נקודת חשמל בחדר מסוים. בשלב זה קבלן השיפוצים מקבל דירה עירומה למדי, לאחר ההריסה וההכנסה לשיפוץ, שבה הוא יכול לבצע את שינויי התשתיות הנדרשים בקלות יתרה. בשלב זה הייחודיות של שיפוצים בחיפה והקריות בא לידי ביטוי בכך שיש לקבל את כלל אישורי הבניה מעיריית חיפה, בכדי לבצע את שינוי התשתית שנקבעו בפועל.

בניה ועיצוב בגבס

לאחר שהושלמו כל שינוי תשתית הבניה, אפשר לעבור לעיצוב עבודות גמר. עבודות הגמר הראשונות בכל עבודת שיפוצים בצפון מתחילות עם בנייה של קירות גבס. הסיבה לכך היא, שהרבה יותר נוח לקבלן שיפוצים בחיפה והקריות לבצע הפרדה של חלל הדירה לפני העבודה הנקודתית בכל חדר, זאת מכיוון שלרוב הדירות או הבתים הפרטיים באזור הצפון יש חלל גדול והפרדתו לפני ביצוע עבודות גמר מזרז את תהליך ביצוע השיפוצים. עיצוב הדירה בעזרת קירות גבס מאפשר לבצע חלוקה של החלל ולייצר אלמנטים של הסתרה, כגון הנמכת תקרה למזגן והסתרת צנרת וכבלים למיניהם.

ריצוף רצפה וחיפוי קירות

לאחר השלמת החלוקה מחדש של חלל הדירה, ניתן להתקדם לעבודות גמר מתקדמות יותר כגון הנחת מרצפות וביצוע חיפוי לקירות. בהרבה עבודות שיפוצים בחיפה והקריות הריצוף והחיפוי ישתנו בהתאם לחדר הספציפי, למשל הריצוף במטבח יהיה ריצוף שונה מהריצוף בחדר האמבטיה. בשלב זה קבלן השיפוצים יבצע ריצוף וחיפוי על פי מפרט התכנון שנקבע וידאג לכך שהריצוף יתבצע ללא שברים במרצפות ובחיפוי וללא שקיעות ברצפה של המרצפות.

גמר אחרון, שליכט וצבע

זהו השלב האחרון של עבודות השיפוצים, והוא מתרכז בגימור אחרון ומושלם של כלל הדירה. קבלן השיפוצים יעבור על כל מרכיבי העבודה שנעשו עד כה ויוודא שאיכות השיפוצים הנה על פי מפרט, לאחר מכן, תתבצע צביעה אחרונה של הקירות לקבלת מראה חדש. מבחינת הייחודיות של עבודות הגמר בעבודות שיפוצים בחיפה והקריות חשוב להדגיש, שבשונה אזורים אחרים בצפון, אזור חיפה והקריות סובל רבות מאוויר ים וזיהום אוויר ששוחקים את פנים הדירה ולכן יש חשיבות רבה לאיכות הגמר של הקבלן לטווח הארוך.